532 248 29 84 tolga.sonalp@outlook.com
Takip:

serbest

Yalnız

serbest

Kimse bakmazken gizlice sevebilirsin kendi çirkinliğini.

Read details

Ben

serbest

Mutlaka tanışacaksın hiçlikle Belli belirsiz hatırlanan varoluşun bir anda unutulacak Duymak, görmek, hareket bu zamansızlıkta artık yok. Yavaşça dağılan bilincin ayırt edemeyecek yaşanmış mı rüya mı Donuk karanlığın içinde bir uğultu, keşke duyabilsen Oysa artık varlığından emin olmadığın bir yaşam hatırlayacaksın Bir gölge gibi, gittikçe kaybolan acı gerçeğin olacak bu. Belki beş dakika sürecek, belki 15 bin sene Çıldırmamak için en çok ne düşünmeliyim diyeceksin Düşünecek bir beyninin bile olmadığını bilerek Ortamsızlıkta niyet gibi Hiçliğe karışacaksın Tanışırsın hiçlikle er geç… Sakin ol.

Read details

Kayıtsızlık

serbest

Çalışmanın orijinalini görmek için buraya tıklayın. Hayatın kaydına kayıtsızlık. Yönetim değişikliklerinde insanlara yönelik tutulan her kayıt genelde yöneticiler tarafından yaptırımlar uygulamak üzere kullanılmış. Din ve mezhep, alkol ve uyuşturucu kullanımına dair doktor kayıtları, internet ip’mizin hangi sitelere girdiği ile ilgili kayıtlar, paramızı nereye harcadığımız, son aylarda cep telefonumuzun hangi baz istasyonlarından bağlandığı, telefon dinleme kayıtları vb. Yakın bir örnekte İran, 1979 yılında yaşadığı darbeyle beraber islam devletine geçmiş, devlet kayıtları bir anda binlerce insanın aleyhine işlemişti. Tabi yeni rejimin gerektirdiği şekilde bu insanların  cezalandırılmaları sağlanmıştı. Giderek içini boşalttığımız yaşamlarımıza neredeyse hiç yararı dokunmayan devlet ve özel sektör kayıtlarımız, küçük faydalar için büyük bir bedeli gözden çıkarmamıza sebep oluyor.

Read details

Evrim

serbest

Çalışmanın devamı için bu linke tıklayın. Tatlı sulardan derinlere aşırı uçlara kayabilen, radikalleşen bir toplum oluşturmanın temelinde, eğitime verilen ayarlarla şüphe ve sonuç yerine inanç bilinci aşılanması bulunuyor.  Üstelik yeni bir buluş da değil. Cahil bırak, korkut ve yönet stratejisi ile radikal gruplaşmalar bilinen tarihin başından beri bu topraklarda uygulanıyor.

Read details

MKOFTEN

serbest

Çalışmanın devamı için bu linke tıklayın. Yıllar boyu yapılan zihin kontrol projelerinin; Hitler’ in basılı görsel yayınlarının ve propagandanın yaratıcısı Joseph Goebbels‘den bu yana etkin şekilde kullanıldığı günümüzde artık büyük para akıtılan medya araçlarının hepsinin aynı kapitalden beslendiğini görüyoruz.

Read details

Yayın

serbest

Çalışmanın orijinali için bu linke tıklayın. Günümüzde Medya, gündemde öne çıkacak haberi iktidar sahibi kapitalistin ihtiyaç duyduğu şekilde şekillendirip değiştirerek ve süsleyerek toplumda zihin kontrolünün en uç örneğini gösteriyor. Sistemde yaşamını harcayan biz köle jenerasyonlarını yine kendi kurduğu tuzaklara düşürerek  bir hayal dünyası yaratıp rahat etmemiz için gerekenlerin hepsine satın almak gereken ürünlerle sahip olacağımızı iddia ediyor.

Read details

İktidar

serbest

Çalışmanın devamı için bu linke tıklayın. İktidar, üstben yansıtması aracılığıyla kendi otoritesini kişiye eskiden anababa karşısında olduğu gibi bir yargı mercii olarak algılatarak varlığını kabul ettirir. Kişi, kararlarını iktidar denilen dış gücün seçmesine karşı nevrotik korkuları yüzünden boyun eğer. (Kapitalizmde Korku)

Read details

Melez

serbest

Çalışmanın devamı için bu linke tıklayın. Endüstriyel güzellik firmaları kişiliğimizin sınırlarını çizerken bize neyin güzel görünmesi ve çirkin olanın ne olması gerektiğini tekrarlanan manipulatif hatırlatmalarıyla diretiyor. Aklımızdaki güzel insan kavramı bazen saçlarını kazıtıp sıfır bedene düşüyor, bazen de şişmanlayıp yüz hatları kayboluyor.

Read details

Vatandaş

serbest

Çalışmanın devamını görmek için bu linke tıklayın. Okul, askeriye ve iktidar mekanizmasına bağlı tüm kurumlar tüketip sorgulamayan ve en iyi şekilde itaat eden tek tip insan oluşturmak için vardır. Burada birey yoktur; öğrenci, asker, hasta vardır. Ve bunların hepsinin iktidar sahibine göre bir tür işlemden geçmesi gerekmektedir.

Read details

Eğitim

serbest

Çalışmanın devamı için bu linke tıklayın. En Güçlü Manipulasyon Mekanizması: EĞİTİM İktidar sahibi, kendini destekleyen topluluğun ideolojisini bir sonraki kuşağa geçirmek için stratejiler belirliyor, nasıl düşünmememiz gerektiğini öğretiyor. Yasalarla bunları destekleyen ebeveynler yaratıyor, nevrozları tetikleyen yeni etik değerler buluyor, en önemlisi de bunu biz çok küçükken henüz reel korkuyla baş etmeye çalışan kafamıza işliyor. Bu bağlamda okul, askeriye ve iktidar mekanizmasına bağlı tüm kurumlar tüketip sorgulamayan ve en iyi şekilde itaat eden tek tip insan oluşturmak için vardır. Burada birey yoktur; öğrenci, asker, hasta vardır. Ve bunların hepsinin iktidar sahibine göre bir tür işlemden geçmesi gerekmektedir.

Read details