SİG – Sistemin Güzel İnsanları

güçlüdür, tıknazdır neanderthal. ve içlerinde sanatçısı da vardır. tuhaf sesler çıkarıp şarkı söyleyeni, hikaye anlatanı, taklitçileri, hareketliymiş gibi görünen anlamsız resimler çizeni de. bi nebze gelişmiştir aslında.

neanderhallik kolay değil. nispeten akıllılar normalleri, normaller de delileri sevmez. adeta akılsızlıklarının farkına varmışlardır da kendilerinden nefret edemeyeceklerinden farklı ve daha güçsüz bulduklarına zalımdırlar.

nefret bu kabilede yaygındır. bazen iki düşman taraf bir mazluma tacavüz için birleşir, iyi bir şekilde organize oldukları güzel bir dayanışma örneği sergilerler ve bunda şaşırtıcı şekilde başarılıdırlar.

neanderthal, şefin izin verdiği miktarda haklarını bilir. kazanç değişik olsa da davranış değişmez. bilgini de bilgisizin kendi seviyesine erişmesini istemez mesela. yani kimse kendi kazancına engel gördüğü bir şeyi, başkalarının iyiliğine de olsa istemez bu kabilede.

eh böyle bir toplulukta kabile şefi şerefli bir şeydir. çevreden toplanan baldan pekmezden önce o tadar. bi kere herkese tecavüz etme hakkına sahiptir. o da aslında her neanderthal gibi ama çok daha fazlası olmak üzere her şeyin kendine yararlısını isteyen bir aç gözlülüğe sahiptir.

öldürür, bunlar yaptı der. kendine saklar, avdan dönenler sadece tavşan getirmiş der. neanderthaller yoksullaştıkça birbirine saldırır, vahşileştikçe şefe olan aşkları depreşir. bile bile inanarak kâr ve kazanç hayali üzerine kurulmuş bir ahlakın istikrarı işte böyle sürer gider.